РОЗДІЛ «Край, у якому ти живеш»
Урок №2
ТЕМА: Державний Гімн України. П. Дубів «Прапор України».
О. Лупій «Дорожчої немає»
МЕТА: познайомити учнів із державними символами України; удосконалювати навички виразного читання віршів; збагачувати мовленнєвий запас учнів образними виразами; розвивати пізнавальні та творчі здібності учнів; виховувати почуття патріотизму, повагу до державних символів України, любов до рідного краю
Тип уроку: урок з груповими формами роботи
Обладнання: фізична карта України, ілюстрації із зображенням Державних символів України, картки з іграми «Склади прислів’я», «Розшифруй», картки для запису асоціацій, аудіозапис Державного Гімну України.
Хід уроку
IОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Сіли, діти, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
IIАКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1 Гра «Склади прислів’я» (робота в парах)
Всяка пташка
Погана та пташка,
Людина без вітчизни –
Добре тому,
Кожному мила
В нашій рідній стороні
За рідний край
хто у своєму домі.
життя віддай.
своя сторона.
воля нам світліше сонця.
своє гніздо має.
якій своє гніздо не миле.
як соловей без пісні.
2 Бесіда
- Що об’єднує всі ці прислів’я?
- Що таке рідний край, рідна домівка?
- Яку країну ми називаємо рідною?
ІІІ ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Переказ тексту «Наша Батьківщина» від першої особи
2. Учні декламують вірш В. Латанського «Україна»
IV ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
- Сьогодні ми продовжуємо знайомитися із нашим рідним краєм. А ось про що саме будемо говорити, дізнаєтесь, розшифрувавши слово.
1 Гра «Розшифруй»
6 |
7 |
21 |
9 |
1 |
3 |
1 |
Д |
Е |
Р |
Ж |
А |
В |
А |
- Так, на уроці ми поговоримо про Україну як про державу, дізнаємось про її символи, а також будемо читати твори, в яких вони описані.
VВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1 Стратегія «Джигсоу»
(на дошці елементи схеми, які протягом уроку будуть доповнюватися)
- Як і кожна країна, Україна має свої державні символи. Назвіть їх.
|
УКРАЇНА |
|
|
|
|
Герб |
Прапор |
Гімн |
- Сьогодні вести урок мені допомагатимуть творчі групи, які і будуть представляти кожний символ.
І Творча група «Прапор»
1 Декламування вірша
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави,
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте жито
Прапор свій оберігаєм, -
Він – святиня, й діти знають.
2 Попереджувальне завдання для учнів:
- Прослухайте інформацію і визначте, що означають кольори нашого прапору. Запишіть слова-асоціації на картках і прикріпіть їх до дошки
3 Розповідь підготовленого учня
- Державний прапор – одна з офіційних емблем держави. Український Державний Прапор являє собою синьо-жовте прямокутне полотнище з двох рівних за шириною горизонтальних смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору.
- Синьо-жовтий прапор має давнє походження. Поєднання цих двох кольорів зустрічається на гербах і прапорах нашого народу ще за княжої доби української держави.
- Чому саме ці два кольори вибрано для нашого прапору?Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущному на землі. Жовтий колір – це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би життєдайний хліб.
- Ну а синій колір про що говорить? Звичайно, це колір ясного чистого мирного неба, де живе – розкошує, приносячи радість усім, жовтогаряче сонце, а невже без живлющої води визрів би хліб? От вам і ще один синій колір – колір цариці води.
4 Прикріплення учнями слів-асоціацій на дошку
(пшенична нива, хліб, зерно, сонце, чисте небо, цариця-вода)
5 Аудіювання вірша П. Дубова «Прапор України» (стр. с. 130)
- Що хотів передати поет у вірші?
6 Читання мовчки
7 Виразне читання учнями вголос
8 Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша
- Як поет описує Україну?
- Що нагадує авторові кольори Державного Прапору України?
- Як називає свій рідний край автор? Чому?
- Як автор ставиться до своєї країни?
- Які почуття викликає у вас цей вірш?
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки – раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз – присіли, два – піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
ІІ Друга творча група «Державний Гімн України»
1 Декламування вірша
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі,
Для кожного села, містечка, міста, -
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують всі – і друзі, й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї лине світло навкруги.
2 Попереджувальне завдання для учнів:
- Прослухайте інформацію і визначте слова-асоціації. Запишіть їх на картках і прикріпіть до дошки.
3 Розповідь підготовленого учня
- Гімн – це урочиста пісня, прийнята як символ державної єдності. Колись гімном називали хвалебну пісню на честь богів, героїв, переможців. Слова до гімну «Ще не вмерла України» написав поет і етнограф Павло Чубинський. Музика написана видатним західноукраїнським композитором і диригентом Михайлом Вербицьким.
- Гімн України треба слухати стоячи, приклавши праву руку до серця.
- Коли виконується гімн України?
4 Прикріплення учнями слів-асоціацій на дошку
(єдність, урочиста пісня)
5 Робота з музичним твором
(слухання аудіозапису Державного Гімну України)
- Що ви відчуваєте під час прослуховування Гімну?
6 Самостійне читання мовчки Гімну України
7 Виразне читання Гімну і заучування його напам’ять
III Третя творча група «Державний Герб України»
1 Декламування вірша учнем
1.Наш герб – тризуб,
Це воля, слава й сила;
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню ,
Несемо людям.
2. Наш герб – тризуб. У ньому сила
Отця Небесного і Сина.
Уважно придивись до нього –
На Духа схожий він Святого.
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес.
Тризуб – немов сім’я єдина,
Де тато, мама і дитина.
- Як ми називаємо свій Герб?
2 Попереджувальне завдання для учнів:
- Прослухайте інформацію і визначте слова-асоціації. Запишіть їх на картках і прикріпіть до дошки.
3 Розповідь підготовленого учня
- Золотий Тризуб на синьому тлі – символ влади. Він зустрічається ще з часів Київської Русі. А якщо придивитися, на ньому можна прочитати слово «Воля».
Чому саме Тризуб є Гербом України? Мабуть, тому, що число «три» вважається магічним, чарівним. А ще в тризубі відображено триєдність життя: це Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість, Любов.
4 Прикріплення учнями слів-асоціацій на дошку
(влада, воля, сила, мудрість, любов)
5 Слово вчителя
- Мабуть для кожного з нас улюбленим залишається той край, у якому народилися, а для нас це – славна Україна.
6 Самостійне читання учнями мовчки вірша О. Лупія «Дорожчої нема» (с. 131)
7 Виразне читання вголос вірша
8 Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання
- Зі скількох частин складається вірш?
- Прочитайте першу частину. Про що в ній розповідається?
- Про що розповідається у другій частині?
- Кого привітало сонце? Що побажало?
- Як ви розумієте вислів Шевченків край?
- Як у віршу названо українців? Чому?
- Що побажало сонце дітям?
- Як ви розумієте вислів шанувати свою родину?
- Які рядки вірша нагадують прислів’я?
VI ПІДСУМОК УРОКУ
1 Слово вчителя
- Подивіться на схему - опору, яку ми склали на дошці. Якою постає перед вами Україна?
- З якими творами ми познайомились?
- Що нового ви дізнались сьогодні на уроці?
- Мені найбільше сподобалось…
VII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Напам’ять Державний Гімн України (с. 130)